Autobaterie je třeba čas od času vyměnit. Kde můžete pořídit nové?

Jednou z velice důležitých součástí osobních automobilů i dalších motorových vozidel je autobaterie. Jedná se o akumulátor, který slouží jako zdroj elektrické energie. Autobaterie se používají ve všech motorových vozidlech se spalovacím motorem. Jejich hlavním a nejdůležitějším úkolem je zajistit nastartování vozidla. Jakmile je baterie vybitá, rozhodně se jen tak na cestu svým vozidlem nevydáte. Proto se vyplatí stav baterie pravidelně kontrolovat, věnovat jí správnou péči a dodržovat pravidla její údržby doporučená výrobcem.

Jak autobaterie funguje?

Autobaterie se skládá z článků, jejichž napětí bývá 2,1 V. V plastové nádobě jsou umístěny elektrody, mezi nimiž je vložena deska z nevodivého materiálu. Volný prostor je vyplněn elektrolytem. Při startování motoru je nutné zajistit dodání proudu o dostatečně vysoké hodnotě, proto se používají olověné autobaterie. Hojně používané jsou autobaterie 12 V.

Kdy autobaterie dodává energii? A jak se nabíjí?

Autobaterie je využívána pouze k samotnému nastartování auta, případně motorky, nákladního automobilu, autobusu, stavebního či zemědělského stroje, lodí s vestavěným spalovacím motorem a dalších zařízení. Jakmile je motor uveden do chodu, přestane se energie z baterie využívat a začne její dobíjení, které má na starosti alternátor nebo dynamo. Někdy se však stane, že je třeba autobaterii dobít pomocí nabíječky autobaterií.

Jaká je životnost baterie?

V průměru dosahují autobaterie životnosti v rozmezí čtyř až šesti let, údaje o konkrétní autobaterii vždy uvádí výrobce. Vždy však platí, že při nesprávném používání může baterie dosloužit mnohem dříve. Jak se k autobaterii chovat?

  • Autobaterii je třeba pravidelně používat, jinak dojde k takzvané sulfataci, která může způsobit její nefunkčnost.
  • Důležitá je pravidelná kontrola hladiny elektrolytu; klesne-li, doplní se destilovanou vodou. To neplatí u bezúdržbových autobaterií.
  • Ideální je jednou za čtvrt roku baterii nabít.
  • Autobaterie by neměla být vystavena extrémně nízkým ani vysokým teplotám.
  • Autobaterii škodí i krátkodobé setrvání ve vybitém stavu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*