Tofu: čínský král rostlinných bílkovin

Tofu je všestrannou surovinou, která obsahuje bohaté množství bílkovin. Má svou rozličnou kulinářskou historii v kulturách po celém světě. V zemích východní a jihovýchodní Asie se význam tofu odráží v rozmanitosti dostupných produktů tofu.


Vaření tofu bylo poprvé zaznamenáno během čínské dynastie Han před více, než 2 000 lety a i dnes je považováno za jednu z nejvíce používaných ingrediencí v Číně.

Contents

Tofu má své milovníky, ale i odpůrce

Někdo tofu miluje, druhý nenávidí a tvrdí, že chutná jako guma a nemá žádnou chuť. Pozor na to, dovolíme si vám to vyvrátit. Správně ochucené a naložené tofu se změní k nepoznání. Je důležité najít správné postupy na přípravu. Je jasné, že z toho má právě začátečník strach.

Není tím, čím bývalo…

Díky rostoucí dostupnosti kvalitnějšího tofu a skutečnosti, že sójový protein je zdravější a levnější variantou, než maso – popularita tofu roste.

Tofu se vyrábí způsobem velmi podobným produkci sýra. Pomletá sója se vaří ve vodě a poté se scedí, aby se vytvořilo sójové mléko. Tato kapalina je kombinována s koagulantem (kyselinou nebo solí), který vytvoří hrudkovitou konzistenci podobnou tvarohu. Tvaroh se lisuje a vytváří tofu. Typ použitého koagulantu a doba lisování tvarohu určuje typ nebo strukturu tofu. Pevnost se může u různých značek lišit.

Jak tofu vypadá a jak je baleno?


Nejčastěji se setkáte se sněhově bílým nebo lehce našedlým tofu, které se krájí na bločky a balí se do folie nebo vody. Obyčejné tofu má obvykle poměrně pevnou strukturu a lze ho použít mnoha různými způsoby, od smažení přes polévky až po nudlové pokrmy.

Fermentované a nakládané tofu

Tofu lze fermentovat a nakládat pomocí sójové omáčky, misa, rýžového vína, octa, atp. Může tak být jemné, ale i super štiplavé. Skvělou chuť propůjčíte také směsí bylinek a pořádnou porcí zeleniny.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*