Technologie zpracování plexiskla zahrnuje řezání, ohýbání a další postupy

AZ-Plastik, spol. s r. o., se sídlem v Městečku u Ždánic je firmou s dlouholetým působením na českém trhu v oboru prodeje a zpracování plexiskla. Prodej plexiskla se uskutečňuje pro jednotlivé zájemce i velké subjekty. Díky strojovému vybavení lze plexisklo opracovat mnoha technologiemi, kam patří frézování, leštění, laserování a lepení. Podstatné je řezání a ohýbání plexiskla.

Řezání plexiskla a polykarbonátu

Při řezání plexiskla se postupuje následovně: nejprve dochází k formátování nahrubo s pomocí speciálních pil mnoha velikostí. Díky rozměrům formátovacích pil lze řezat plexisklo i v obřích rozměrech 3050 krát 2050 milimetrů. Proto si odborné řezání plexiskla mohou bez problémů objednat i velké podniky, pro něž se zpracovávají rozsáhlejší zakázky. Pro dokonalé zakončení řezných prací, po nichž kvůli použitým pilovým kotoučům vznikají ostré hrany, se plexisklo ještě dolešťuje. K leštění plexiskla se používají diamantové leštičky, jež umožňují hrany zaleštit i ve zkoseném tvaru. Ručně se leští nejen řezné hrany, fazety, zaoblení, ale také drážky, otvory a přechodové spoje. Pro požadovaný lesk se volí různá technologie, lze použít i plamen nebo chemickou cestu.

Lokální nebo celoplošné ohýbání plexiskla

Oproti sklu má plexisklo vlastnost tvarování mnohem přizpůsobivější. K ohýbání plexiskla a polykarbonátu se přistupuje při požadavku na tvarově ohnutý výrobek. Obyčejné ohýbání probíhá prvotním nahřátím materiálu a následným zlomením v požadovaný úhel. Toto ohýbání plexiskla se aplikuje například při výrobě reklamních stojánků na letáky, tiskovin, poutačů, držáků nebo krytů připevňovaných na ocelové konstrukce. Obloukové ohýbání zahrnuje postupné nahřívání a následné zaoblení podle prvku, který plexisklu propůjčí tvar a velikost oblouku. Celoplošné zahřátí plexiskla v žíhací peci je uplatňováno při výrobě velkých oblouků například pro výplně zábradlí, prohnuté přístřešky nebo opláštění stolů.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*