Nezapomínejte na reflexní prvky!

Reflexní prvky zvyšují viditelnost chodců a tím pádem i bezpečnost. Vždyť „vidět a být viděn“ je základním pravidlem bezpečnosti na silicích! A týká se to dětí i dospělých. Nejen, že vám za nedodržení povinnosti nosit reflexní prvky hrozí pokuta, výrazně tím ohrožujete sami sebe. Kdo je sám řidič, jistě ví, jak je ve tmě nebo mlze do poslední chvíle chodec špatně vidět, a pokud má tmavé oblečení, nemusejí si jej všimnout vůbec!

Reflexní pásky a přívěsky

Za snížené viditelnosti mají nyní chodci podle novely zákona o silničním provozu povinnost nosit mimo obec reflexní prvky. Ale ani v obci to rozhodně není a škodu. Určitě jste si všimli, že většina lidí nosí na taškách nebo oblečení připevněnou reflexní pásku pro chodce či různé přívěsky. Typů reflexních prvků je mnoho. Patří k nim i reflexní vesty. Pokud se chystáte jít za soumraku, v noci nebo v mlze pěšky mimo obec, určitě byste měli být jedním nebo více prvky vybaveni. I pro jízdu na kole, na koni či in-linech je to užitečné. Tato povinnost platí i na okrajích vozovky, která není osvětlena veřejným osvětlením.

947-1

Reflexní vesty pro dospělé i pro děti

Reflexní vesty jsou pomocníkem pro každého, kdo chce být dobře vidět při práci i při běžném pohybu poblíž silnice. Obzvláště skvělé jsou pro malé děti, navíc je seženete v různých velikostech i barevných provedeních, třeba i s obrázky, aby se dítě oblékání nebránilo. Na cestu do školy dětem oblékněte reflexní vestičku, zkuste se domluvit i s ostatními rodiči, aby své ratolesti tímto prvkem vybavily, a hned pro své dítě uděláte skvělou věc. Navíc taková vesta není vůbec drahá.

Nespoléhejte na baterku či mobil

Děti reflexní vestu využijí i při sportování, zejména jízdě na kole či kolečkových bruslích. Nikdo je nepřehlédne, a to ani chodci, ani řidiči. Poskytněte motoristům dostatek času a prostoru na reakci. Důležitá je i kvalita reflexních prvků. V nouzi sice postačí baterka nebo mobil, není to ale nejvhodnější řešení a nějaký ten reflexní prvek by u sebe měl nosit pro případ potřeby každý.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*