Každému se občas stane, že na něco zapomene nebo si nevybaví nějaký zážitek, který vám druhý tak barvitě popisuje. Pro každého z nás, kdo má zájem šedou mozkovou kůru nadopovat novými informacemi, doporučujeme i potraviny, které mozku zaručí svěžest a zmírní ochabování duševního výkonu. Jaké to jsou?
Ochrana před poškozením mozku
Pestrá paleta účinných látek z kurkumy, hrušky, cibule, čočky i vlašských ořechů nastartuje váš mozek ke správné činnosti. Kurkuma je méně tradiční koření, které chrání buňky mozku před poškozením. Určitě není tedy na škodu si kurkumou malinko okořenit i jídlo, kterému dodáte úplně nový rozměr.
Nezapomeňte ani na zdánlivě obyčejné hrušky , které nejsou kaloricky náročné, ale přesto mají dostatek cenných látek. Považovat bychom si tu měli především fosfor, zinek a selen. Ač je to k nevíře, tak i obyčejná cibule, pórek a česnek, dokážou s lidským mozkem nemalý zázrak.
Věděli jste, že obsahují látku zvanou alicin, která zbavuje cévy drobných usazenin? Dále je to i avokádo, které má dostatek vitamínu B na to, aby posílilo látkovou výměnu v mozku. Splést se nedá ani s čerstvou zeleninou, jež ochraňuje tělo před volnými radikály.
Energie, paměť a kondice
Mozek není potřeba jen chránit před poškozením, ale je potřeba ho udržovat v kondici i tím, že mu zachováme jeho poznávací procesy na fyziologické úrovni, po co nejdelší dobu našeho žití. Jak jste na tom s pamětí?
Na paměť je výborný Jinan, konkrétně tedy výtažky z jeho listů neboli ginkgo biloby. Také vlašské ořechy s cennými vitamíny ze skupiny B a omega 3 mastnými kyselinami se postarají o zlepšení paměti.
A co energie, nechybí vám někdy?
Mozek potřebuje pro myšlenkové procesy energii, což je logické. Je potřeba ho zásobovat přírodními cukry a z hlediska toho dlouhodobějšího působení i těmi pomalejšími, např. z celozrnného chlebu nebo čočky. Čočka je dobrá i v tom, že mimo škrobů obsahuje i další důležité látky k přísunu zdravé energie v podobě bílkovin, zejména lecitinu!
Leave a Reply