Krádež identity: Jak se bránit

Krádež identity rozhodně není procházkou růžovou zahradou. Naopak se jedná o velmi závažný trestný čin, který může ohrozit vaši finanční situaci, poškodit vaši pověst či dokonce ohrozit vaši osobní bezpečnost. Jestliže jste se stali její obětí, je nutné se co nejdříve bránit. Rady, jak na to, vám přináší zkušený advokát z AK Olomouc.

Jak probíhá krádež identity?

Ke krádeži identity může dojít několika možnými způsoby. Nejčastějšími z nich jsou:

Fyzická ztráta nebo krádež osobních dokladů: Ztratili jste peněženku s občanským průkazem, řidičským průkazem a platební kartou nebo cestovní pas či vám byly osobní doklady odcizeny? Ne všichni nálezci ohlásí nález policii. Naopak, jsou tu tací, kteří se pokusí vaše osobní údaje odcizit.

Internetoví podvodníci – Phishing: Internetoví podvodníci z vás vylákají vaše osobní údaje tím, že se vydávají za legitimní osoby či instituce. Údaje, jako jsou rodná čísla, bydliště, hesla či údaje o bankovní kartě, jim více či méně ochotně předáte sami. Mohou se dokonce vydávat za někoho, koho dobře znáte, a tak pro vás může být snadnější podlehnout jejich nátlaku na sdílení důvěryhodných informací.

Internetoví podvodníci – Hacking: Vaše vlastní zařízení (počítač, mobilní telefon či tablet) bylo napadeno hackery, kteří dostanou přístup k vašim osobním složkám a údajům, jako jsou hesla či data ze smluv.

Jak poznat krádež identity a jak se zachovat?

Začali vám z účtu mizet peníze? Dozvěděli jste se, že na vaše jméno byl uzavřen či čerpán bankovní úvěr? Přišla vám faktura za něco, s čím nemáte co do činění? Začali vám chodit zprávy či telefonáty od neznámých lidí, kteří vám tvrdí, že jim dlužíte peníze?

Pak jste se pravděpodobně stali obětí krádeže identity. Jedná se o trestný čin, který by měl být v každém případě nahlášen na policii. Jestliže jste ztratili osobní doklady, byly vám odcizeny či máte podezření na jejich zneužití? Nechte si doklady zneplatnit a požádejte si o vystavení nových.

Pokud si nevíte rady, neváhejte se obrátit na odborníky na trestní právo, kteří vás ve věci krádeže identity zastoupí.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*