Jaké prostěradlo zvolit v létě a jaké v zimě?

Ke kvalitě spánku přispívá mnoho faktorů od klidu a ticha přes bytelnou postel až po vhodně zvolené prostěradlo, které bude chránit vaši zdravotní matraci. V tomto článku porovnáme vlastnosti dvou nejčastěji používaných bavlněných materiálů a doporučíme vám, v kterém ročním období dané prostěradlo používat.

Prostěradla v zimním období

Během zimy (a zahrňme do ní také chladnější polovinu podzimu a jara) chceme, aby prostěradlo bylo především hřejivé. Místnosti jsou totiž obvykle logicky chladnější, vytápění však přináší velké náklady.

Problém řeší froté prostěradla, která mají stejné vlastnosti jako další běžně používané froté výrobky (ručníky, osušky, ponožky…). Prostěradlo z froté je velmi hřejivé, v kombinaci s kvalitní peřinou se v posteli velmi rychle vytvoří příjemná o několik stupňů vyšší teplota než ve zbytku místnosti.

Froté je utkáno ze 100% bavlny, jedná se o tzv. smyčcovou tkaninu, díky čemuž teplo velmi snadno kumuluje. Zároveň se může pochlubit vysokou savostí, tedy velmi dobrým odváděním potu.

Velmi dobrou zprávu máme i pro hospodyně, froté prostěradlo totiž není nutné po vyprání žehlit.

Prostěradla v letním období

Pravý opak vyžadujeme ve druhé polovině roku. Prostěradlo by si sice mělo zachovat vysokou savost pro dobré odvádění potu (což 100% bavlna zaručí), teplo by však mělo kumulovat minimálně, aby se nám lůžko během už tak vysokých letních teplot ještě více nezahřívalo.

V létě proto doporučujeme materiál jersey, který je utkán tak, aby výsledkem byla hladká látka, díky čemuž teplo držet nebude.

Jersey prostěradla jsou populární i díky tomu, že je jersey velmi napínavé, díky tomu vždy k matraci dokonale přilne, zároveň má vysokou gramáž (160 g/m2), což zaručuje stálost materiálu a dlouhou životnost. Prostěradlo je tak barvou i pevností stále stejné i po desítkách vyprání. Navíc i zde díky napínavosti odpadá nutnost žehlení.

Jersey patří mezi vůbec nejpopulárnější materiál, který je v mnoha domácnostech využíván dokonce celoročně.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*