Jak šetřit peníze? Máme pár tipů! 1

Máte pocit, že ať děláte, co děláte, vaše finance se každý měsíc rozkutálí a vy ani pomalu nevíte jak. Co chvíli něco někde zaplatíte a najednou ejhle, váš účet hlásí, že vám do konce výplaty zbývá jen pár korun. Přitom nemáte pocit, že vyděláváte nějak málo. Proč tedy nemůžete ušetřit? Mnohdy to bývá tím, že jednoduše nemáte přehled o financích, vyhazujete je zbytečně nebo dokonce utrácíte za věci, které nutně nepotřebujete nebo nemusíte mít.

Šetření není věda

Spoření nebo chcete-li šetření, nemusí být žádna věda, stačí jen správně myslet a zaměřit se víc na to, jak s penězi hospodaříte. Zaměřte se na své finance a uvidíte, že můžete za měsíc dosti uspořit, když budete chtít a trochu se snažit. Jak na to? Přinášíme pár triků a tipů, které by vám v tomto ohledu mohli pomoci.

Rozpočet je základ

Na začátku šetření je dobré si udělat vlastní rozpočet. Klidně na papír a napište si, jaké jsou vaše měsíční příjmy. Do nich patří samozřejmě plat obou manželů, příspěvky na děti, bydlení, příjmy za pronájmy a podobně. Rozdělte si papír na dvě půlky, do první napište všechny příjmy a do druhého sloupku všechny výdaje. První budou ty, které máte pravidelně. To tedy znamená nájem, elektřinu, plyn, pojištění, mobilní telefon, internet, televize, školkovné, permanentky do fitka, půjčky, úvěry, hypotéky a podobně. K tomu patří všechny další výdaje.

Veďte si podrobně, kolik jste během dne utratili peněz, za co všechno a tak to dělejte celý měsíc. Poté si nad rozpočtem sedněte a promyslete vše. Zjistěte, které výdaje jsou nezbytné, bez kterých se neobejdete a potom ty, které můžete oželet, které ze seznamu můžete vymazat. Je to například jídlo ve fast foodu, když doma uvaříte levněji, v obchodech nemusíte kupovat věci do zásoby, které poté stejně vyhodíte, protože jsou prošlé a podobně. Díky tomuto kroku ušetříte někdy i poměrně vysokou částku.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*