Jak se hodnotí obtížnost sjezdu řeky a co potřebujete vědět, než na vodu vyrazíte?

Chcete být připraveni na všechno a ještě než vyrazíte na vodu, zjišťujete si obtížnost sjíždění řeky, na kterou se vydáváte? Kromě toho, že tuto informaci obdržíte v každé půjčovně lodí, můžete si sami najít aktuálně sjízdné řeky a jejich náročnost. Tu se vyplatí sledovat i z toho důvodu, abyste nepřecenili své síly a nevydali se na tok, který by pro vás byl nebezpečný anebo vám alespoň vzal do budoucna veškerou chuť se na vodu vracet.

Systémy určující obtížnost řeky

Pro určení obtížnosti sjezdu řeky se používají dva systémy – americký a alpský. První z nich se častěji používá ve Spojených státech, zatímco druhý je preferován v Evropě, včetně České republiky. Oba systémy používají podobný klasifikační systém, který dělí řeky na mírné (ZW) a divoké (WW), které se pak dále dělí do šesti tříd obtížnosti. V České republice se nejčastěji setkáte s řekami hodnocenými jako ZW nebo WW I. Nejobtížnější část daného úseku řeky určuje její celkovou klasifikaci, která však nezohledňuje překážky, jež lze překonat pomocí jiných prostředků.

Spolehněte se na zkušené profesionály

Vždy je důležité vyhledat alespoň základní informace o řece, kterou chcete sjíždět, abyste věděli, co vás čeká, a mohli se co nejlépe připravit. To vám pomůže předejít nepříjemným překvapením a co nejlépe využít čas strávený na vodě. Půjčovna lodí Sázava vám tyto aktuální informace zdarma dodá k vodáckému vybavení, jež vám samozřejmě také poskytne. Půjčením lodí tak ušetříte spoustu peněz, ale i času, který byste jinak strávili hledáním informací. Zkušení profesionálové se o vše postarají a zajistí, že si na vodě užijete skvělé chvíle.

Co zajistit předtím, než vyrazíte na vodu?

Kromě správného vybavení musíte znát trasu, kterou chcete jet, a aktuální podmínky na řece. Měli byste také znát svou fyzickou zdatnost a plavecké schopnosti. Hlavně nepřeceňujte své síly a nevybírejte si řeku, která je nad vaše síly. Pokud si nejste jisti, požádejte o radu odborníky v půjčovně lodí Sázava. Rádi vám pomohou vybrat správnou trasu a připraví vás na cestu. Díky svým zkušenostem řeky dobře znají a dají vám užitečné tipy, na co si dát během pádlování pozor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*