Digitální multimetr, v čem tkví jeho výhody?

Digitální multimetr je zařízení, které je určeno pro měření různých veličin. Kde se s nimi v praxi nejčastěji potkáte a jaké jsou jejich nejdůležitější vlastnosti?

Co je digitální multimetr

Ačkoli multimetry mohou být i analogové, ty moderní už jsou povětšinou digitální, označované zkratkou DDM. Zásadní výhodou jejich používání je především to, že zde nemůže docházet k chybě rozdílu. Vybaveny jsou většinou již LCD displejem, který přehledně zobrazuje požadované údaje. Disponují i větším množstvím funkcí.

Přístroje mohou měřit ve dvou, případně ve čtyřech kvadrantech. V prvním případě probíhá měření pouze ve dvou kladných kvadrantech, v záporných kvadrantech tyto multimetry neměří, případně jen zobrazují absolutní hodnoty. Rozsah měřených veličin je nejdůležitějším parametrem každého multimetru. Měřit mohou veličiny elektrické, ale i neelektrické. Nejčastěji měří elektrické napětí, proud, odpor, případně vodivost, a frekvenci. Změřit mohou i jiné veličiny. Z těch neelektrických to může být kupříkladu teplota nebo tlak.

Funkce a využití digitálních multimetrů

Platí, že dražší přístroje mají vyšší přesnost a disponují širším měřicím rozsahem. Pokročilé modely digitálních multimetrů jsou také vybaveny nadstandardními funkcemi, jako podsvícený displej či svítilna určená pro práci ve tmě. Moderní zařízení je možno rovněž propojit s mobilními zařízeními prostřednictvím Bluetooth. V praxi nalézají tyto přístroje uplatnění například při hledání závad na elektrických obvodech. A to nejen v profesionálních podmínkách, ale i v domácnostech.

Dělit je můžeme do kategorii multimetrů přenosných a stolních. Liší se od sebe nejen způsobem užívání, kdy přenosné multimetry jsou určeny hlavně pro práci v terénu, ale také přesností. Přesnost u moderních přenosných měřidel činí ±1-0,25 %. U stolních přístrojů je to více, až v řádech desetitisícin procent. K napájení zpravidla využívají digitální multimetr 9V baterii. Mohou mít rovněž zabudovanou funkci automatického vypnutí v případě nečinnosti, což zajistí právě úsporu baterie.

Dodávka multimetrů a dalších zařízení od TME

Rozsáhlý výběr digitálních multimetrů pro široké spektrum využití najdete u Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. alias TME. Jedná se o společnost sídlící v Polsku, konkrétně ve městě Lodž. Tato značka patří k předním dodavatelům elektronických součástek a zařízení.

Dnes má pobočky v několika zemích po celém světě a do dalších více než 150 zemí své výrobky distribuuje. Celkem se jedná o zboží od více než 1000 výrobců. Rozsáhlé skladovací prostory ve středním Polsku dovolují okamžitý export těchto výrobků a pružné vyřízení objednávek zákazníků i s velmi specifickými požadavky. TME tak dnes patří ve svém oboru k evropským lídrům. Tuto pozici navíc dále upevňuje svou politikou vysoké jakosti, která je pro fungování společnosti zcela stěžejní a jsou na ni postaveny firemní hodnoty jak co se týče kvality zboží, tak také služeb.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*