Chcete být šéfem?

„Já jsem vedoucí, já jsem king, meeting, briefing, brainstorming“, zpívá naše populární kapela. A jak ne moc pozitivně píseň vzkazuje, být vedoucím se sebou přináší jistou dávku důležitosti. To jak se s touhle důležitostí popasovat, je na každém jednotlivcovi.

V každém případě to není jenom o tom, že se stanete panem nebo paní důležitou, připadne vám sice rozhodování, vedení, poslední slovo, ale taky je za tím všem, obrovská zodpovědnost. (To že vám na stole leží nezaplacená faktura, to, že nemá kdo pracovat, protože všichni onemocněli, to, že se zaměstnanci stěžují na platy…etc.)  Je myslím víc než jasný, že to není rola pro každého. Na někoho je to příliš velký stres a někdo na to zas prostě nemá schopnosti.

Zvážili jste pro a proti? Pořád do toho chcete jít? Tak fajn! Podívejte se spolu s námi, jaké alternativy u vedení lidí vůbec máte. Samozřejmě je jich víc, ale tady vám přinášíme alespoň základní rozdělení.

Přátelský šéf

Každý by chtěl přátelského šéfa, šéfa, který je hodný, kterému se můžete svěřit, takového, který je pro vás oporou. Pro team, nejlepší varianta, ale pro šéfa samotného jedna z nejtěžších. Samozřejmě pokud všechno šlape a nejsou žádné zádrhely, je to ideál, co ale však v momentě, když všechno nefunguje jak by mělo? Když dáváte někomu už po desáté přátelské napomenutí a nic se neděje? Někdo nad sebou prostě potřebuje bič a zpětnou vazbu od přítele prostě nepřímá.

Diktátorský šéf

Samozřejmě můžete být taky arogantní, přísný, nepřátelský nominant na Mussoliniho. Nikdo vás sice nebude mít rád, ale všechno bude fungovat. Myslím však, že z dlouhodobého hlediska to taky není fungující varianta. Schopní lidi po chvilce z takové práce dřív nebo později zmizí.

 

Férový šéf

Nejideálnější, ale taky nejvíc náročná varianta. Když, ale jste někdo, kdo má zdraví sebevědomí, pevný a zdravý úsudek, inteligenci a schopnost kriticky přemýšlet, není to žádný problém. Prostě zdravý partnerský přístup s jasně definovanými hranicemi.

Tak co, myslíte, že na to máte? Držíme palce!

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*