Akrylové barvy vs olejové barvy: Které si vybrat?

Aby se v tom prase vyznalo. Tolik barev, druhů a použití… Které ale vybrat? Akrylové barvy či olejové? Vyberte ty správné. V tomto článku vám poradíme.

Pokud jste se rozhodli pro malířskou kariéru, pak si musíte vybrat správné barvy na malování obrazů. Budete je používat každý den, jejich výběr je tedy opravdu důležitý. Mezi nejpoužívanější patří:

  • akrylové barvy,
  • olejové barvy,
  • akvarelové barvy,
  • temperové barvy.

Pokud hledáte kvalitní barvy, vyberte si akvarelové barvy koh i noor, popřípadě koh i noor tempery. Pokud vás však oslovili akrylové a olejové barvy, měli byste znát jejich hlavní rozdíly.

Akrylové barvy

Akrylová barva se vyrábí synteticky. Po zaschnutí mírně ztmavne. Tyto barvy jsou tedy ideální volbou pro každého začátečníka. K jejich použití nebudete potřebovat žádné speciální potřeby. Postačí vám samotné barvy, štětec a voda.

Pokud vám barvy na malování obrazů zaschnou, už je není možné znovu ředit. Po zaschnutí jsou tedy nepoužitelné. Jejich výhodou je, že jsou skvěle ředitelné vodou a nepotřebujete k nim žádné syntetické ředidlo. Jsou vysoce pigmentované a po zaschnutí ještě více tmavnou. Akrylová barva je vhodná na různé podklady – od stěny po dřevo. Sada akrylových barev se navíc dá pořídit za velmi přijatelné ceny.

Olejové barvy

Olejové barvy jsou vyráběny na bázi přírodního oleje. Narozdíl odakrylových barev, tyto schnou mnohem déle, někdy až několik dní. Jejich výhodou je, že se dobře opravují chyby a s barvou se dá výborně pracovat, když už je nanesena na podkladu. Olejové barvy jsou velmi trvanlivé a obrazy vydrží celá staletí.

Mezi nevýhody se řadí zejména nutnost ředit barvy pouze ředidlem či lněným olejem. Pokud vám ale zaschnou, můžete je znovu rozředit a používat. Tyto barvy jsou taky dobře pigmentované a v nabídce naleznete krycí i průsvitné barvy. Olejové barvy jsou vhodnější pro pokročilejší malíře, kteří se chtějí s dílem hrát a nevadí jim dlouhá doba schnutí.

Pokud se neumíte rozhodnout, vyzkoušejte si tyto barvy doma sami. Všechny barvy pohodlně koupíte na internetu. Výtvarné potřeby e-shop – toto klíčové slovo vám pomůže k nalezení správného internetového obchodu. A tam si můžete snadno vybrat.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*