Contents
S blížícím se koncem semestru a začátkem zkouškového období se nahromadí nejrůznější testy, prezentace a seminárky. Proto vám přinášíme několik tipů, jak napsat kvalitní práci v krátkém čase.
1. Ujasněte si téma práce
Jaký problém v práci řešíte a kterými metodami a způsoby, k čemu chcete dojít a jak? Tohle jsou otázky, na které je potřeba si odpovědět, ještě než začnete psát. Pokud budete mít jasno, snáze si poté udržíte linku celé vaší práce.
2. Nikdy nepodceňte závěr
Může se stát že ke konci už na psaní nebude nálada a vy budete vyčerpaní ze všech předchozích stran. Na dobrém závěru však velmi záleží, právě ten ukáže, k čemu jste došli. Dejte si chvíli pauzu. Pak si po sobě dílo pročtěte a dejte dohromady rozumné závěry.
3. Nechejte to odborníkům
Pokud nestíháte, nevíte si rady, nebo se vám do psaní prostě jen nechce, nemusíte zoufat. Stejně jako stovky dalších studentů můžete využít možnosti anonymního vypracování seminární práce. Profesionálové v oboru budou vycházet přesně z vašich požadavků, změny v zadání je možné zapracovat i během samotného psaní a finální práce tak bude přesně podle vašich představ. Podívejte se na ceník seminárních prací.
4. Dobře pracujte se zdroji
Kvalita autora se nepozná podle délky práce, ale pečlivě vybraných zdrojů, z kterých čerpá informace. I když vám Wikipedie poslouží jako rozcestník, neberte ji jako ověřený zdroj vhodný k citování – dostaňte se přes ni či další vyhledávače k původním kvalitním materiálům a nebojte se cizojazyčných.
5. Dejte své práci formu
Obsah samotný, ale i vizuální stránka práce přidává na celkovém dojmu. Proto dodržujte rady předepsané pro daný předmět – řádkování, formátování, fonty či barvy písma.
6. Hlavně pozor na chyby
Práce by neměla obsahovat gramatické chyby. To se bere jako samozřejmost, takže si po sobě text vždy přečtěte, případně další lidi o dodatečnou kontrolu před odevzdáním.
Pro správné napsání seminární práce je nutné dodržet také postup stanovený vaší školou při zadání seminární práce. Obvykle se používá následující forma:
1. Titulní strana – obsahuje název školy, uprostřed je název vaší práce a pod ním je název předmětu. Dále pak dole vlevo je uvedeno jméno, třída a datum odevzdání (řazeno pod sebou). Na titulní stránce může být i obrázek.
2. Obsah – nesmíte zapomenout uvést strany, na kterých začínají jednotlivé kapitoly.
3. Úvod – úvodní strana obsahuje obvykle základní informace o zpracovávaném tématu, nebo hodnocení dosavadní literatury k tématu (volitelně).
4. Jednotlivé kapitoly.
5. Závěr – shrnutí jednotlivých postřehů autora seminární práce.
6. Přílohy – veškeré obrázky, grafy, mapy a jiné (tyto mohou být zařazeny i v textu).
7. Seznam parametrů a použité literatury nebo zdrojů.
Leave a Reply