Štětce na malování obrazů: Jak správně vybrat?

Výběr správného štětce závisí nejen na barvě, ale také technice malování. V tomto článku vám tedy ukážeme, jak vybrat ten správný.

Potřeby pro malování obrazů se budou lišit podle toho, jakými barvami budete malovat. Proto jsme tento článek rozčlenili tak, aby si z něho odnesl dostatek informací každý malíř, ať už používá jakoukoliv metodu.

Štětce pro akvarel

Štětce na malování obrazů pro akvarel se vyrábějí především z přírodních materiálů. Barvy se dobře chytají především na veverčí chlupy, chlupy vybraných druhů lasiček, sobolů nebo směsi přírodních a syntetických štětin. Proto vybírejte takové, které mají dostatečně dobré vlastnosti právě pro akvarel. Pokud ale nechcete používat štětce s přírodními štětinami, existují i syntetické alternativy.

Pro akvarel pak volte především kulaté štětce. Velké ploché štětce se hodí hlavně pro rozmývání barev na větších plochách. Při nákupu štětců pak narazíte i na další druhy – linery a riggery. Jde a o dlouhé a úzké štětce s dlouhým vlasem. Používají se pro malování tenkých linek.

Štětce na malování obrazů pro akryl a olejomalbu

Výběr zakončíme štětci pro akryl a olejomalbu. Předem ale musíme říct, že není úplně jednoznačné, které štětce na malování obrazů vybrat. Záleží totiž na technice, kterou budete malovat. Pro práci s řidšími barvami sáhněte po měkčím štětci, u hustých barev zase po tvrdém štětci. Výběr štětce podle štětin necháme zcela na vašem uvážení.

I tady totiž naleznete celou řadu vhodných materiálů. Pokud vám nevadí sáhnout po štětcích s přírodním původem, prodávají se potřeby na malování obrazů s vepřovými štětinami. Syntetické látky pak zastupuje především taklon různých barev (zpravidla zlatá, hnědá, bílá). Pro malování olejovými a akrylovými barvami se pak používají především ploché štětce s dlouhou rukojetí. Štětiny si pak můžete zastřihnout podle svých představ.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*