LTE a 4G jsou dnešními standardy pro mobilní rychlé připojení

Contents

Již dávno mobilní telefony neslouží ke svému původnímu účelu, tedy volání a posílání SMS. Jak šel čas, do mobilů se nastěhoval Internet a díky rychlému rozvoji mobilního připojení začalo být mobilní připojení zajímavější rychlostí a také cenově. Uživatelé si vzpomenou na časy dnes již zastaralého a pomalého GPRS připojení a WAP stránky. To vše ještě zde bylo před několika lety. Dnes se situace mobilního připojení mění a vše se točí okolo 4G sítí a LTE. A to u nás ne zcela všude funguje 3G pokrytí, které již mělo zaručit poměrně rychlé mobilní připojení. Na počátku všeho byly sítě první generace označované jako 1G, avšak tehdy ještě nepřenášela data. Je tedy logické, že 4G jsou sítě 4. generace. Větší zájem o mobilní připojení začal být v době 2,5G, kam spadalo GRPS a rychlejší EDGE.

4G sítě nejsou LTE, jedná se de facto o podmnožinu LTE

Dnes mobilní telefony se stávají prakticky počítačem a jsou mnohdy výkonnější než několik let staré počítače. Běžným požadavkem je dnes kvalitní mobilní připojení sloužící nejen pro prohlížení webu, ale také pro real-time videohovory například přes Skype. Chceme tak běžné připojení jako u počítače. K tomu všemu pomáhají 4G sítě a LTE (Long-Time Evolution). Lidé často mají tyto pojmy za totožné, LTE však není tak zcela 4G síť, jako spíše 3,5G. Právě z LTE se vyvinuly sítě 4G.

LTE-Advanced jsou skutečné 4G sítě vyvinuté ze standardu LTE

4G sítě jsou zatím poslední generací bezdrátových sítí určených pro mobilní připojení. Disponují teoreticky rychlostí až 100 Mb/s pro mobilní připojení a 1 Gb/s pro stacionární. To už slibuje i pro mobily rovnocennou možnost připojení. LTE je v podstatě standard, kam spadají i 4G sítě a skutečný provoz 4G LTE je označován jako LTE-Advanced splňující parametry pro 4G sítě. Dá se tedy říci, že LTE je obecnější standard pro bezdrátové mobilní připojení a 4G je podmnožinou LTE. Skutečné 4G LTE připojení opravdu dosahuje rychlosti až 50 Mb/s v praxi. Dnešní 4G sítě operují obvykle v pásmu 2 GHz.

U nás pořádně nefunguje ani 4G a často ani LTE, Samsung již ukázal síť páté generace

Vývoj však jde dále a rýsují se plány pro sítě páté generace, tedy 5G. Nedávno již Samsung představil koncepci a vysílač 5G sítě, které budou přibližně 100krát rychlejší než současné LTE-Advanced, tedy 4G postavené na LTE. Bude pravděpodobně používat pásmo 28 GHz, tedy tzv. pásmo milimetrových vln. Nasazení se předpokládá okolo roku 2020.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*