Férového realitního makléře poznáte už z první schůzky

Od prodeje bytu, domu nebo pozemku chcete především tři věci: aby byl rychlý, aby přinesl co nejvíc peněz a aby vám nepřidělal zbytečné starosti. Všechny tyto tři body pro vás zařídí dobrý realitní makléř. Jak ale poznat dobrého od špatného? Po přečtení tohoto článku je rozeznáte sami.

Contents

Znalosti, reference, férovost

Hned na začátku shrňme, jaké vlastnosti by měl dobrý makléř mít.

  • Dobrý makléř jedná narovinu. Nepoužívá lži k tomu, aby vás přiměl k podpisu smlouvy, neslibuje nereálnou cenu. Je na vaší straně.
  • Má přehled a zkušenosti. Zná realitní trh a neustále se vzdělává.
  • Je vám neustále k dispozici. Průběžně s vámi komunikuje, odpovídá na vaše dotazy a informuje vás o stavu prodeje.
  • Vyřizuje co nejvíc formalit za vás. Postará se o právníkem prověřenou smlouvu, inzerci, komunikaci se zájemci, převod nemovitosti v katastru a další nezbytnosti.
  • Má dobré reference – ty by měly být k nalezení přímo na webu jeho realitní kanceláře a rozhodně by neměly působit uměle.

Jestli je makléř „ten pravý“, si můžete sami ověřit už před první schůzkou a během ní.

Před schůzkou: Nevěřte na zázračné kupce

Nečestného makléře poznáte často už při prvním kontaktu, pokud prokouknete neustále opakovaný trik. Pokud vám po vyvěšení inzerátu zavolá cizí makléř, že má pro vaši nemovitost kupce, nevěřte mu. Podvodní makléři často zajdou tak daleko, že vám skutečně přivedou člověka, který jeví o vaši nemovitost zájem, často je to ale makléřův kolega nebo známý, který zájem předstírá, abyste s makléřem podepsali smlouvu. Seriózní makléř nikdy nehledá kupce pro nemovitost, kterou si osobně neprohlédl a na prodeji se nedomluvil s majitelem.

Pokud je váš první kontakt s makléřem jiný, přesto si ho můžete před schůzkou prověřit. Podívejte se na stránky Asociace realitních kanceláří ČR a zjistěte, jestli je makléř (nebo realitní kancelář, ke které patří) členem. Pokud ano, máte jistotu, že se v oboru neustále vzdělává, prochází pravidelným testováním znalostí a bude schopný vám s čímkoliv pomoct.

Během schůzky: Ptejte se a zjišťujte

Než s makléřem uzavřete smlouvu, nebojte se zvážit i svůj osobní dojem z něj. Je to člověk, který bude zodpovídat za možná nejdůležitější obchod ve vašem životě, proto z něj musíte mít dobrý pocit.

Makléř by měl vystupovat sebevědomě, ale rozhodně ne arogantně. Mělo by být zřejmé, že se v oboru pohybuje delší dobu a rozumí mu. Musí mít dostatečné znalosti, proto se ho ptejte na vše, co vás ohledně prodeje zajímá. Je schopný vám odpovědět?

Dobrý makléř vám bez vyzvání vysvětlí, jak bude vaše spolupráce probíhat, jak bude postupovat a co bude potřebovat od vás. Jednoduše musíte mít celou dobu pocit, že víte ohledně prodeje své nemovitosti o všem podstatném a nic se před vámi nezatajuje. Makléř by také rozhodně neměl mlžit okolo smlouvy nebo výše provize.

Služby dobrého makléře jsou pro vás zdarma

Věděli jste, že za služby férového makléře nemusíte platit? V realitní kanceláři Gaute jsou prodávajícím makléři k dispozici zdarma. Každý z nich se specializuje buď na prodej, nebo pronájem nemovitostí a má několik let zkušeností. Podívejte se na reference RK Gaute a prodejte svou nemovitost za dobrou cenu a bez starostí.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*