S povinným ručením musí řidič neustále pracovat

Povinné ručení je nezbytným pojištěním řidičů. A  řidič s ním neustále pracuje. Není to jen o tom, že mu ročně, půlročně nebo čtvrtletně z účtu odchází platba za povinné ručení. Je potřeba povinné ručení zařídit (nejčastěji s koupí auta či přepisem na nového majitele). Srovnávat ho s dalšími nabídkami pojišťoven – pro úsporu financí.  A ve finále jej i zrušit. Povinné ručení se ruší hned z několika důvodů. Nejen o nich si dnes napíšeme.

Contents

Jaké důvody má řidič ke zrušení povinného ručení?

Naštěstí žijeme v 21. století a žádná smlouva už prakticky nemusí být závazkem na celý život. Své o tom ví pojišťovny sjednávající povinné ručení, u kterých se zákazníci často mění. Proč? Nemají problém přestoupit k někomu, kdo má pro ně lepší a cenově výhodnější nabídku. Navíc většinu úkonů lze dnes zařídit z pohodlí domova. A proto už ani zrušení povinného ručení není žádnou velkou událostí. Pokud chcete na povinném ručení ušetřit až polovinu financí, musíte si nabídky pojištění nejen často srovnávat, ale také vědět, kdy je ta nejvhodnější doba pro zrušení. Tak jaké důvody má řidič ke zrušení povinného ručení?

1. Změna vlastníka vozu

Změna vlastníka vozu patří k častým důvodům pro zrušení povinného ručení. Tímto způsobem pojištění zaniká v den, kdy událost oznámíte pojišťovně. V případě, že auto prodáváte, byste měli pojistku psanou na vás zrušit co možná nejrychleji. V pojišťovně po vás budou požadovat kopii velkého technického průkazu se záznamem o změně majitele.

2. Trvalé nebo dočasné odhlášení automobilu z registru vozidel

Rušit povinné ručení svého vozu budete i v případě, že vůz dáváte k likvidaci a následně jej na úřadě trvale odhlásíte z registru vozů. Potřebovat k tomu budete velký technický průkaz se záznamem o trvalém odhlášení automobilu z registru vozidel. Tohle vám vyřídí na dopravním úřadě, kde přinesete kromě velkého a malého technického průkazu také registrační značky vozu. Svůj vůz si však můžete z registru vozů odhlásit jen dočasně. Třeba v zimním období, kdy nejezdíte a je pro vás zbytečné platit povinné ručení. V obou případech pojištění zaniká dnem ohlášení skutečnosti pojišťovně.

3. Odcizení vozidla

Povinné ručení je zapotřebí zrušit i při tak nemilé události, jako je krádež vozidla. Potřebovat budete policejní protokol o vzniklé události.

4. Vznik pojistné události

Povinné ručení lze zrušit i po vzniku pojistné události. Termín výpovědi musíte doručit nejpozději do 3 měsíců od oznámení pojistné události. Povinné ručení zaniká měsíc od oznámení o zrušení.

5. Změna výše pojistného

Pokud jste si sjednali povinné ručení a pojišťovna v průběhu vašeho užívání změnila jeho výši, můžete s tím nesouhlasit a povinné ručení zrušit. Termín pro zrušení je maximálně jeden měsíc od oznámení skutečnosti o zvýšení pojistného. Povinné ručení zaniká ke konci pojistného období.

6. Bez udání důvodů do 2 měsíců

Sjednané povinné ručení máte právo bez udání důvodů zrušit do 2 měsíců od sjednání. Povinné ručení zaniká do 8 dnů od oznámení pojišťovně.

7. K výročí smlouvy

Pokud nejste se stávajícím pojištěním spokojeni a víte, že jinde byste ho mohli zařídit levněji a s lepšími bonusy, můžete své povinné ručení zrušit klasicky k výročí smlouvy. I přesto, že vám pojištění končí, je potřeba to oznámit, jinak vám pojišťovna automaticky stávající pojištění prodlouží.  Nejpozději byste tak měli učinit 6 týdnů před koncem pojistného období. Pojištění zaniká koncem pojistného období.

Jak lze povinné ručení sjednat nejlevněji?

Pokud se majitel auto rozhodne své povinné ručení změnit, nejčastěji bude požadovat cenově výhodnější a co možná nejlevnější pojištění. Toho může dosáhnout jen tehdy, srovná-li všechny nabídky pojišťoven. Přitom nemusí obíhat všechny pojišťovny osobně. Stačí, když využije srovnávače pojištění. A své budoucí pojištění porovná on-line. Do vyhledávače může zadat pojem jako povinné ručení online, povinné ručení srovnávání, povinné ručení kalkulačka.  Na základě zadaných informací mu srovnávač nabídne nejlevnější nabídky, z kterých si bude moci vybrat. Protože lze povinné ručení vyřídit z pohodlí domova, ušetří řidič nejen finance, ale i čas.

Jaké faktory ovlivňují výběr povinného ručení?

Výběr povinného ručení by neměla ovlivnit pouze cena. Většina řidičů se ohlíží po co možná nejnižší ceně. Bohužel někdy na úkor nižšího plnění nebo absence asistenčních služeb. Zajímat by vás tak měla:

  • cena povinného ručení,
  • výše limitů plnění,
  • rozsah asistenčních služeb v základním balíčku,
  • výluky pojistného,
  • výhody za sjednání povinného ručení.

Jaké výhody můžete získat za sjednání povinného ručení?

A právě již jednou zmiňované výhody za sjednání povinného ručení jsou dost důležitým faktorem pro výběr povinného ručení. Protože je nabídka pojišťoven pestrá, byla by škoda si nevybírat. Získat můžete mimo jiné:

  • právní poradenství zdarma,
  • vyšší slevu za nehodovost,
  • rozsáhlejší asistenční služby,
  • nejrůznější dárky a slevy na další služby.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*