Podle čeho vybírat lustr a osvětlení do interiéru

Tmavý byt působí sklíčujícím dojmem a ve večerních hodinách, kdy končí denní světlo, se z útulného domova stává temná jeskyně. Výběr správného osvětlení tomu dokáže zabránit. A dokonce nejen to, krásný lustr nebo povedené designové svítidlo dokáže projasnit a vylepšit interiér i v denních hodinách a stane se z něj skvělý doplněk. Co sledovat při výběru?

Designový koncept

Hlavním kritériem bývá to, jak osvětlení vypadá. Luxusní svítidla bývají při správném výběru známkou vkusu, ale je nutné to nepřehnat a volit tak, aby se daný lustr hodil k ostatnímu vybavení a nepůsobil příliš kýčovitě. Každý, kdo chce něco lepšího, by se neměl spokojit s nabídkou, kterou najde v každém druhém obchodě s vybavením do domácnosti. Kvalitní unikátní modely lustrů jsou velmi cenným a nenahraditelným doplňkem interiéru.

Síla a úhel osvětlení

Při výběru osvětlení musíme vzít i v úvahu, jestli bude v místnosti jediným zdrojem světla, nebo jestli bude součástí kombinace několika světelných zdrojů. Výsledkem této volby je následně ovlivněn i výběr vhodné žárovky se správnou intenzitou osvětlení. Většinou platí, že menší místnosti s volnějším prostorem si vystačí s jedním dostatečně svítícím stropním osvětlením. U větších místnosti, pracoven nebo koutů, kam světlo ze stropu nedosáhne, je nutné připojit další prvek a tím jsou stojací lampy. Opět se jedná o poměrně výraznou součást místnosti a lampa by tedy měla odpovídat designu a nepůsobit příliš rušivě.

Podle místnosti

Do každé místnosti se hodí jiný typ osvětlení. Například jako lustry do kuchyně se příliš nehodí velké a zdobné křišťálové modely, ale spíše jednoduchá a efektivnější světla. Naproti tomu lustry do obýváku přímo volají po tom, aby vypadaly jedinečně a představovaly pomyslné zářící srdce celé místnosti. Další kategorií jsou lustry do ložnice, které by měly mít tlumené a příjemné světlo pro navození intimní a uvolněné nálady. Jedná se tedy o osvětlení menších rozměrů, ale v zajímavém provedení.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*