Chraňte se při sportu!

Díky sportu získáváme skvělou fyzickou kondici. Díky sportu se nám vyplavují hormony dobré nálady – endorfiny. Díky sportu předcházíme respiračním onemocněním a budujeme si silnou imunitu. Díky sportu se potkáváme s přáteli a poznáváme nové lidi. Díky sportu máme vypracovanou postavu. Díky sportu se podíváme do cizích zemí… a mohli bychom pokračovat ve výčtu pozitivních momentů, které nám sport a pohyb poskytuje. My se však podíváme spíše z druhého pohledu. Budeme totiž zkoumat a zmiňovat naopak všechny ochranné pomůcku a přípravné aktivity, které nám sport učiní jednodušším a bezpečnějším.

Contents

Od hlavy až k patě…

Existují sporty, kde jsou sportovci doslova obalení v ochranných prvcích. Výbava se skládá s chráničů kolen, loktů, helem, suspenzorů, chrániče zubů a dalších komponentů.

  • hokej
  • rugby
  • lakros
  • baseball
  • americký fotbal

Pro herečky na fotbale

Pro hraní fotbalu je velmi důležité si chránit holeně. Štulpny a pod nimi chrániče holení patří mezi základní výbavu každého fotbalisty. Pro golmany doporučujeme helmu podle vzoru našeho legendárního brankáře Petra Čecha, který nedávno oslavil čtyřicítku. Riziko zranění hlavy se již několikrát prokázalo jako vysoké.

Cyklistika

Vždy se nám líbilo, že cyklisté mají oholené nohy do hladka. Kdo si však mysli, ze je to pouze z estetických důvodu, ten se prostě mýlí na celé čáře! Znáte důvody, proč mají tito sportovci nohy bez chlupů? Je jich hned několik:

  • Chlupy na nohách se dostávají v případě zranění do rány a ta se hůře hojí.
  • Jistou roli hraje i lepší aerodynamika.
  • Při masáži nohou je přítomnost chlupů více než nežádoucí a někdy i velice nepříjemná pro sportovce i maséra. Obzvláště vrcholoví sportovci tedy často využívají laserovou epilaci. Praha je centrem vrcholového sportu a tedy nabízí mnoho možností profesionální epilace. Díky ní nemusí cyklisté řešit tento problém před každými závody.

Pozor na šperky

Když jdete sportovat, je samozřejmě lepší si všechny šperky uschovat. Může dojít k jejich ztrátě, roztržení, nebo k nepříjemnému zatržení některým ze soupeřů. To může mít za následek klidně i závažnější roztržení kůže nebo například ucha při zachycení náušnice.

Střelba

Střelci nepotřebují chránit nic jiného, než svoje smysly. Těmi máme na mysli uši a zrak. Nebezpečnost odlétávající patrony patří mezi největší rizika tohoto sportu. Každý správný střelec je tak vybaven brýlemi a ochrannými sluchátky proti hluku.

Účes jako přes kopírák

Určitě jste si všimli, že na gymnastických šampionátech nebo vystoupeních baletu mají ženy vždy vlasy pevně svázané do drdolu, výjimečně do culíku. Důvod je jasný, vlasy nesmějí zavázet a rozptylovat. Estetická stránka má samozřejmě také jistou míru důležitosti.

Snowboard

Věděli jste, že rukavice na snowboard mohou mít na jednom palci stěrku na zamrzlé brýle? Někdo tvrdí, že super jemná látka na druhém palci rukavic slouží na otření zamlžených brýlí, ale my si myslíme, že si s ní může klidně utírat i mokrý nos!

Raději pevná záda

Vzpěrači, návštěvníci posiloven a provozovatelé silových sportů musejí mít k ochraně bederní části zad a břicha ochranný pás. Ten pro svůj sport potřebují i ti, kteří házejí těžkým náčiním – oštěpem, kladivem, diskem a koulí.

Pod vodou dobře utěsnit!

Vodní sporty jako například akvabely (synchronizované plavání) nebo vodní pólo využívají pro svoje pohodlí skřipec na nos, který bezpečně zabrání vniknutí vody do nosu a umožňuje kontrolované dýchání pomocí úst.

Jakou bezpečnostní pomůcku nebo přípravnou proceduru si chystáte před sportem vy? Věnujete se nějakému sportu intenzivně tak, že máte doma profesionální výbavu? Napište nám o bezpečnostních prvcích, bez kterých by se vaše sportování neobešlo.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*