Jak připravit sebe i auto na dlouhou cestu?

Auto na rovné cestě
Jízda po dlouhé rovné silnici je monotónní a zvyšuje riziko únavy.

Kdo jezdí dlouhé trasy a převážně po dálnici, zná to velmi dobře. Po nějaké době se dostaví únava, ať chceme, nebo nechceme. Jako řidiči se musíme neustále soustředit na cestu, vnímat provoz kolem sebe, a to nás vyčerpává. Měli bychom se proto na každou takovou cestu připravit. Stejně tak je ale potřeba připravit i auto.

Vyhněte se únavě

Profesionální řidiči mají přestávky povinné ze zákona. U běžných řidičů tomu tak není, a tak je na každém, aby si hlídal, zda potřebuje zastavit, či nikoliv. Doporučuje se udělat si krátkou přestávku na protažení alespoň každé dvě hodiny. Desetiminutová procházka, rozhýbání a protažení vlije do žil novou krev a posádka pak může zvesela pokračovat ve své cestě. Obzvláště v letních vedrech bývá delší trasa dost úmorná.

Dalším klasickým způsobem, jak předejít únavě za volantem, je dostatečný spánek před cestou. Pokud nejste pořádně odpočatí, únava vás dostihne dříve, než byste čekali. Není vůbec na škodu si někde na parkovišti na půl či třičtvrtě hodiny zdřímnout a načerpat tak potřebnou energii.

Chraňte si oči brýlemi

Aby vás ve dne nebolely oči, jistě si je chráníte slunečními brýlemi. Pro řidiče jsou vhodnější polarizační sluneční brýle. Jejich speciální povrchová úprava chrání oči proti paprskům odraženým od lesklých povrchů a snižuje či zcela eliminuje oslnění těmito odrazy. V létě dokáže takto potrápit například vodní hladina nebo okna protijedoucích aut. Řidičům to přináší ještě jeden efekt. Kromě zmírnění únavy očí se zlepší i vnímavost barev, takže snáze rozpoznáte třeba dopravní značení.

Do auta si přibalte žvýkačky, protože žvýkání zvyšuje proudění krve do mozku. Tím si udržíte koncentraci za volantem. Naopak oblíbené energetické nápoje mají pouze krátkodobý účinek, který po odeznění může přivodit stav ještě větší únavy.

Jak připravit auto?

Nezapomeňte na kontrolu auta před cestou. Zjistěte si, jaká je povinná výbava ve vaší cílové destinaci. Zkontrolujte také stav provozních kapalin a pneumatik. Na autě mějte obuté vhodné a kvalitní pneumatiky dle sezóny s dostatečnou hloubkou dezénu (každá země má svůj limit minimální hloubky). Tlak vzduchu v pneumatikách kontrolujte každých 14 dní, ne jen před delšími cestami. Na bezpečnost totiž mají právě pneumatiky velký vliv. Ať už budete vyrážet kamkoliv, jezděte opatrně.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*