Jak na spáleniny od slunce?

I v srpnu nás čekají pěkně horké a slunečné dny, během nichž se člověk snadno spálí. Jak spálenou kůži ošetřovat a jak spálení předcházet?

Nejlepší radou samozřejmě zůstává, že byste se před odchodem z domu měli namazat. Kritické oblasti jako ramena, šíje, paže, výstřih, stehna nebo případně břicho, si zaslouží vaši pozornost. Pokud jste se ale přesto spálili, poradíme vám, co dělat.

Rozlište závažnost spáleniny

Obecně se uvádějí tři stupně spálenin od slunce. Mírný stupeň, kdy je kůže růžová až načervenalá, na dotyk horká a bolestivá a svědí. Po několika dnech kůže sama zhnědne, protože začne sama produkovat více pigmentu.

Středně těžké spáleniny jsou takové, kdy je kůže rudá a tvoří se na ní malé puchýřky, které svědí a praskají. Následně se spálené kůže začne loupat.

Těžké spáleniny jsou nejzávažnější – kůže má tmavočervenou barvu s puchýřky. Spálení může provázet zimnice, horečka, bolesti hlavy, nevolnost a závratě.

Jak spáleniny ošetřit?

Chlazení postiženého místa je první opatření, které byste měli udělat za každých okolností. Studená sprcha, ledové obklady, vychlazená limonáda. Od bolesti vám chlad uleví spolehlivě.

Pokud je spálení bolestivější, doporučujeme namazat mastí na spáleniny, kterou si můžete koupit v lékárně. Mast se však musí pečlivě vetřít do kůže, proto při určitých stupních popálení může být aplikace bolestivá. Pro někoho by tak příjemnější mohla být pěna, která obsahuje kyselinu pantotenovou. Ta podporuje obnovu kůže a její hojení.

Vyzkoušet můžete také obklad z bavlněné látky smočené v chladném mléce nebo tvarohovou masku. Kyselina mléčná totiž působí protizánětlivě.

Tato doporučení se však týkají mírných spálenin, pokud jste se spálili závažněji, tvoří se vám velké puchýře nebo vás spálenina příliš svědí, raději vyhledejte lékařskou pomoc.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*