Google Glass jsou prahem technologické revoluce s rozšířenou realitou

Stále častěji se o těch „zázračných brýlích“ mluví, že změní pohled na svět, že jsou novou generací komunikace a virtuální reality. Ale stále také mnoho lidí neví, co jsou zač. Řeč je o brýlích Google Glass, které Google představil loni a jejich prodej má začít v roce 2014. Jak již s názvu vyplývá, Google Glass jsou brýle. Ale ne tak obyčejné. Mění opravdu pohled na svět a komunikaci? Momentálně jsou ve vývoji a vyzkoušet si je zatím mohl pouze jediný Čech a celkově asi 2000 lidí ve světě.

Contents

Google Glass jsou revolucí jdoucí cestou hlasových povelů a displeje v brýlích

Ano i ne. Svým způsobem jsou Google Glass naprosto revolučním produktem. I přesto, že již v minulosti jsme se setkali tzv. virtuální realitou a tzv. HMD helmami, jazykem VRML a jinými technologiemi. Google Glass jde jinou cestou. Cestou rozšířené reality a hlasových povelů s přímým zobrazením na displeji na brýlích. Na displej se vše promítá pomocí miniprojektoru, disponuje rozlišením 640 ´ 360 pixelů a funguje jako 63 cm obrazovka ze vzdálenosti 2,5 metru. Software běží na Androidu a již nyní vznikají první aplikace a dokonce i české.

Google Glass lehké jako obyčejné brýle, jsou však vybavené počítačem, displejem i kamerou

Pokud si brýle nasadíte, máte pocit, jakoby jste si nasadili běžné brýle. Avšak Google Glass jsou vybavené head-up displejem, reproduktorem, mikrofonem a webkamerou k focení i natáčení videa. Vše pohání baterie. To vše situováno na pravé straně, tedy na pravé oko. Google se stará o to, aby pro každého uživatele byla poloha displeje optimálně kalibrována. Nezbytný je také touchpad po stranách brýlí slouží pro výběr na displeji. Co se zvuku týče, ten jde přes spánkovou kost a přílišnou kvalitu nenabízí. Není tak prakticky možné volání ani poslech hudby. Přesto jsou brýle revolucí.

Základem ovládání Google Glass jsou hlasové povely, propojují se s navigací a rozšířenou realitou

Vše se ovládá hlasovými, prozatím samozřejmě anglickými příkazy. Po nasazení brýlí je pro aktivaci nutná fráze „OK glass“ a dotek na touchpad. Aplikací pro Google Glass zatím není příliš mnoho. Zajímavé je především využití rozšířené reality a hledání. Například při vyslovení věty „I am hungry“ (tedy „mám hlad“) se nabídne seznam restaurací v okolí, kde právě stojíte. Další kapitolou je interaktivní navigace. Již nemusíte sledovat a ovládat GPS navigaci, Google Glass vše zvládne a díky hlasovému ovládání lze pohodlně řídit auto a nechat se navigovat. Zajímavé a praktické je také focení a natáčení videa – vyfotí či natočí se přesně to, kam se zrovna díváte. Daleko pohodlnější než mobil. Ovšem, je tu otázka špionáže a vůbec omezení svobody, ale to je dlouhou debatu.

V budoucnu budou Google Glass aplikace běžné pro nasazení do průmyslu či hry

Přesto že jsou prozatím Google Glass poměrně omezené a příliš aplikací zatím pro ně není, jedná se o revoluční krok. Může v budoucnu změnit smysl komunikace, sdílení a navigace v kombinaci s hledání a rozšířenou realitou. Potenciál využití brýlí je také v bankovnictví, pro hry či dokonce pro medicínu či průmysl, kdy například už nyní se chystá aplikace pro srovnání 3D modelu stavby se skutečnou stavbou.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*