Bojujeme se škůdcem dřeva: Červotoč

Náš dřevěný nábytek je často v ohrožení. Ohrožují jej plísně, houby a také dřevokazný hmyz, jehož nejvýznamnějším zástupcem je nepochybně červotoč. Jak s ním bojovat a zbavit se ho?

Červotoč je zákeřný hmyz. Vyhovuje mu jakékoliv dřevo, od skříní a nábytku až po dřevěné obložení nebo trámy. Mnohem víc než dospělci nám škodí larvy – prokousávají si totiž ve dřevu chodbičky, takže úplně naruší jeho stabilitu. Teprve když ze dřeva zbude jen drolící se proděravělá hmota, vylezou ven a díky skulinám v povrchu dřeva poznáme, co za nezvaného hosta se k nám dostalo.

Jak předcházet nejhoršímu?

Prevence je základem úspěšného boje s červotočem. Veškeré dřevo, ať už nábytek nebo součást konstrukce domu, by mělo být povrchově ošetřeno. Časem se však na nátěru může objevit suché místo, které červotoč ihned využije k nakladení vajíček. Dbejte tedy na pravidelnou kontrolu stavu svého nábytku.

Co se týče dřevěných stěn či trámů, kontrola musí být důslednější a pravidelná. Vždy před instalací dřevěných prvků do stavby nebo před zakoupením starého dřevěného nábytku kontrolujte, zda-li v něm nepřebývá červotoč. Přinést si ho domů je to poslední, co byste chtěli.

Jak poznáte červotoče?

Pokud se ve dřevě zabydlel červotoč, poznáte to tak, že se z něj neustále sype jemný prach. Jakmile si toho všimnete, začněte okamžitě jednat. Odstavte napadený kus nábytku z dosahu dalších dřevěných součástí interiéru a ty raději pečlivě zkontrolujte, jestli také nejsou napadené.

Vraťte se zpět k postiženému dřevu. Zkontrolujte nábytek, dejme tomu skříň, i zespoda, najděte místo, kde napadení započalo. Tam také začněte s likvidací a novým ošetřením.

Chemické přípravky

Nejúčinnější metodou hubení červotočů je použít chemické přípravky. Xylamon, Xyladekor, Lignofix, Pentalidol a Červostop jsou přípravky, které zakoupíte i v drogeriích a které vám spolehlivě pomohou.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*